Změny v penzi 2024

Zpět na blog

Na konci roku 2023 došlo k několika legislativním úpravám, které se Vaší smlouvy velmi pravděpodobně týkají a je důležité, abyste měli potřebné informace. 

 

Níže Vám tedy posílám stručné shrnutí změn:

 

 1. ZMĚNA STÁTNÍHO PŘÍSPĚVKU - Od 1.7.2024 se mění minimální částka, při které Vám stát příspěvek pošle, na 500 Kč. Pokud si tedy dnes platíte 300 Kč, od 1.7. už nebudete mít nárok na státní příspěvek. Pokud si chcete částku navýšit, je potřeba nám to oznámit. Státní příspěvek bude nově vyplácen až do částky 1 700 Kč. V tomto případě dostanete od státu 340 Kč.
 2. JSEM DŮCHODCE A POBÍRÁM PENZI – od 1.7.2024 se ruší státní příspěvky těm, kdo pobírají starobní důchod. Za červen Vám tedy ještě státní příspěvek přijde, za červenec již ne. Smlouvu si ale můžete ponechat. Pro získání již připsaných státních příspěvků není nutné smlouvu zrušit do 30.6.2024.
 3. CHCI DAŇOVÉ ODPOČTY – od 1.1.2024 máte možnost si z daňového základu odečíst 48 000 Kč ročně a můžete si je libovolně rozložit mezi životní pojištění, penzijní spoření nebo nově také dlouhodobý investiční produkt. Doteď jste si na penzi mohli odečíst pouze 24 000 Kč ročně.
 4. MÁM STAROU SMLOUVU, ALE CHCI LEPŠÍ ZHODNOCENÍ – pro Vás máme dobrou zprávu. U starých smluv, uzavřených před rokem 2013 je garance, že o již vložené peníze nemůžete přijít. Na druhou stranu tyto smlouvy moc nevydělávají. Nyní máte možnost ponechat si stávající starou smlouvu, kterou zamrazíte a můžete si sjednat novou, kde si vyberete fondy a máte možnost získat vyšší zhodnocení.
 5. KONTROLA VÝŠE PŘÍSPĚVKU – prosím, zkontrolujte si, jak máte nastaveny Vaše platby a zda odpovídají tomu, co máte na smlouvě. Není totiž možné vyplatit státní příspěvek za 500 kč, které měsíčně posíláte, když máte ve smlouvě nastaveno 300 Kč. Nastavení příspěvků zjistíte nejrychleji v aplikaci Moje Allianz nebo v posledním výpisu.

 

Atypické situace:

 • Jestliže máte smlouvu uzavřenou kratší dobu než 5 let a již pobíráte penzi – v tomto případě máte 3 možnosti:
  • Pokud chcete získat státní příspěvky, které Vám budou vypláceny až do 30.6.2024, můžete si od 1.7.2024 snížit platbu na 100 Kč měsíčně a počkat na uplynutí 5ti let. Poté můžete smlouvu vypovědět a budou Vám vyplaceny i státní příspěvky, které Vám byly do 30.6.2024 připsány. Důležité je, že nestačí, aby smlouva trvala 60 měsíců, ale musí být 60 měsíců hrazena.
  • Pokud Vám nevadí, že přijdete o doposud připsané státní příspěvky, můžete smlouvu vypovědět hned.
  • POZOR!!! – smlouva musí být hrazena alespoň 24 měsíců, abyste získali zpět své prostředky. Jestliže tato podmínka není splněna, nedostanete po zrušení smlouvy ani státní příspěvky, ani peníze, které na smlouvě máte. 

 

Podrobnější informace získáte na našich stránkách na tomto odkazu: www.allianz.cz/penze-reforma.